Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

KINO DOMOWE - SPRZĘT AUDIO DIY

opublikowano: 18 sie 2004 wyświetleń: 2927 komentarzy: 0

#kino domowe #subwoofer #głośniki #PCB #dolby surround

Krótkie przestawienie moich dokonań w dziedzinie sprzętu audio ;)

Kino domowe z dekoderem [)(] Dolby Surround, wersja 1 i 2

To jak na razie najbardziej skomplikowane urządzenie jakie zrobiłem. Serce dekodera oparte jest na specjalizowanym układzie scalonym. Pierwsza wersja zbudowana była na wzmacniaczach operacyjnych.. i elementach dyskretnych, przez co idealne zgranie obu kanałów pozostawia wiele do życzenia... aczkolwiek działa. Wszystko co widać na poniższych obrazkach zrobiłem własnoręcznie... łącznie z 5 głośnikami i subwooferem. Ten na zdjęciu to mój 2 subwoofer stworzony ze starej obudowy głośnikowej.

homecinema1.jpg homecinema2.jpg

Budowa

Dekoder surround oparty na matrycy dekodującej rezystorowej oraz na wzmacniaczach operacyjnych (schemat z Praktycznego Elektronika). Wzmacniacz na satelitki 4 x 2.5W (niby nie dużo) + wyjście na subwoofer.
Regulacja: volume, surround volume, center speaker volume, subwoofer volume, balans i 3 tryby pracy dekodera. 

Satelitki zostały wykonane z rury pcv, pomalowanej na czarno.

homecinema3.jpg

Duże pokrętła oraz złote podstawki zrobione zostały z... zakrętek po dezodorantach :).

Poniżej zdjęcia przedstawiają widok dwóch płytek dekoderów, od lewej starszy na wzmacniaczach operacyjnych, po prawej na specjalizowanym układzie dźwięku przestrzennego uPC1892. Dużo prostszy układ a efekty znacznie lepsze.

image31.jpg image32.jpg

Obie płytki malowane były ręcznie mazakami kwasoodpornymi, chociaż pierwsza wygląda jakby wyszła spod drukarki :). I jeszcze widok od środka

image35.jpg

Subwoofery

W sumie zrobiłem ich chyba z 5, wszystkie aktywne z filtrem dolnoprzepustowym i wzmacniaczem w obudowie. Najmocniejszy jaki zrobiłem to taki oparty na wzmacniaczu TDA 2052, który dostarcza 60W mocy do głośnika niskotonowego.

all.jpg

Wykonany został z 18mm płyty meblowej, na koniec oklejony imitującą drewno czarną okleiną. Wzmacniacz oraz transformator chłodzone były za pomocą wentylatora komputerowego. Z przodu tunel bass reflex o średnicy 10cm. Kurzył nieźle jak na niby małą moc :).

back.jpg bassreflex.jpg

obudowa.gif

Inne subwoofery poszły pod młotek ;)

0 like voting
is closed
thanks
for your vote

Comments (0)


Allowed tags: <b><i><br>


PODOBAŁO SIĘ?

PODOBAŁO SIĘ?


0 like voting
is closed
thanks
for your vote

PODZIEL SIĘ

PODZIEL SIĘ