Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

HDD LIGHT

opublikowano: 14 lip 2007 wyświetleń: 5982 komentarzy: 6
<p>Intro splash screen</p>

#moding #pc #led #hdd

Podczas tworzenia obudowy bio-reactor wpadłem na pomysł, aby zwykłą diodkę LED informującą o pracy dysku twardego zamienić na coś fajniejszego. Od razu na myśl przyszła mi ikonka loadingu z firefoxa. Tak właśnie powstał HDD-light.

intro.jpg

Opis działania

Układ steruje 10 diodami LED ustawionymi symetrycznie na okręgu zapalając je kolejno w momencie gdy świeci się dioda dysku. Sygnał brany jest z odpowiednich pinów na płycie głównej. Podczas testów okazało się, iż w sygnalizacji pracy dysku można wyróżnić ze trzy stany:

 • Dioda dysku błyska pojedynczym impulsem
 • Dioda dysku świeci światłem ciągłym
 • Dioda dysku mruga serią krótkich impulsów

Z racji powyższych stanów wzbogaciłem układ o własny generatorek, który przy świeceniu ciągłym HDD, "obraca" diodki w równych odstępach czasu. Podczas takiego ciągłego odczytu zdarza się, że dysk sobie pomruga jeszcze, na co układ reaguje przyspieszając chwilowo obroty ;). Częstotliwość pracy wewnętrznego generatorka jest na tyle duża, aby animacja była w miarę płynna oraz na tyle mała aby pojedynczy impuls HDD powodował przeskok tylko o jedną diodkę.
Okazało się jednak, że krótkie impulsy pojawiające się seriami podczas odczytu różnych plików (np ładowanie jakiegoś większego programu) były na tyle "gęste", że układ kręcił się bardzo szybko wyglądając jakoby diody świeciły wszystkie jednocześnie. Aby temu zapobiec zaopatrzyłem układzik w blok redukujący krótkie impulsy. Zamieniane są one dzięki temu na jeden dłuższy, który następnie steruje wewnętrznym generatorkiem.

Układ zabezpieczony jest, albo odwrotnie... płyta główna zabezpieczona jest przed układzikiem i potencjalnym zwarciem barierą galwaniczną.

Układ został zamontowany w przednim panelu obudowy bio-reactor. Diodki zmontowane w wianuszek wstawione zostały w otworki w drewnie.

01.jpg

Od spodu jedenastoma przewodami przytwierdzony do nich jest sterownik zlutowany na płytce uniwersalnej.

02.jpg

 Poniżej układzik w akcji :)

 

Elektronika

Schemat układu może przerazić na pierwszy rzut oka, ale jest w sumie bardzo prosty.

schemat.gif

Zasilany jest napięciem 12V podciągniętym z molexa poprzez złącze SL1. Piny HDD LED na płycie głównej podłączone są do złącza SL2, które dalej prowadzi do transoptora OK1. Jest nim popularny CNY17. Jak widać ze schematu wewnątrz tego transoptora znajduje się dioda LED, która jeśli świeci, załącza wewnętrzny tranzystor zwierający punkty 4 i 5. Tutaj ważne jest aby złącze podłączyć tak aby dioda LED miała możliwość się zapalić (+ i -). Inaczej układ po prostu nie będzie reagował na mruganie HDD.

Opiszę działanie układu zakładając, że pracuje on już i przychodzi sygnał od dysku, czyli po prostu dioda HDD się zapala. Powoduje to załączenie wyżej wspomnianego transoptora i zwarcie jego pinów 4 i 5. Zwarcie to doprowadza do pinów 1 i 2 bramki IC1A napięcie 0V, co bramka interpretuje jako niski stan logiczny. Z racji tego, iż bramka ta pracuje jako inwerter logiczny, na jej wyjściu 3 pojawia się logiczny stan wysoki, czyli po prostu 12V (wcześniej był tu stan niski, czyli 0V). Dioda D1 rozładowuje bardzo szybko kondensator C2 doprowadzając napięcie 12V do dolnej jego końcówki i utrzymuje na pinie 5 bramki IC1B stan wysoki dopóki dioda LED jest załączona. Stan wysoki na pinie 5 uruchamia z kolei generator zbudowany na bramce IC1B a prostokątny sygnał z wyjścia 4 taktuje pracę licznika IC2 sterującego diodami LED. Jest to znany układ CMOS 4017. Przy każdym takcie zegara układ 4017 zapala kolejną diodę wg kolejności jak na schemacie.

Wspomniany wcześniej układ redukcji krótkich impulsów jest zbudowany na elementach R1 C2. Przypuśćmy wystąpienie na wejściu serii krótkich impulsów. W takim samym rytmie transoptor podaje napięcie 0V na wejście bramki IC1A, która wystawia na wyjściu stan wysoki lub niski, włączając i wyłączając generator IC1B. Będzie się działo to na tyle szybko, że dla człowieka diody wyjściowe będą po prostu świecić wszystkie jednocześnie. Dodanie natomiast bloku redukcji krótkich impulsów niweluje ten efekt, gdyż pierwszy impuls rozładowuje kondensator C2 i nawet jeśli ten impuls się zakończy to generator nadal będzie pracował bo na pinie 5 podtrzymywany jest przez krótką chwilę stan wysoki - dopóki kondensator C2 nie naładuje się przez rezystor R1. Jeśli w międzyczasie przyjdzie kolejny krótki impuls to tylko przedłuży on ten podtrzymywany stan wysoki ponownie rozładowując kondensator C2. Ładowanie kondensatora powoduje obniżanie się napięcia na pinie 5 aż do momentu gdy bramka IC1B odczyta to napięcie jako stan niski i zatrzyma generator. Diody przestają się kręcić.

Z racji tego, że wykorzystałem tylko połowę bramek z układu CMOS 4093, wejścia dwóch wolnych IC1C IC1D zostały podłączone do masy, gdyż nie powinno się zostawiać wiszących w powietrzu WEJŚĆ układów CMOS. To tyle jeśli chodzi o elektronikę. Można by jeszcze dodać na zakończenie, iż wartości niektórych elementów mogą się różnić w zależności od posiadanego dysku twardego i sposobu w jaki mruga on diodą HDD LED. Być może jest to też zależne od samej płyty głównej. Częstotliwość pracy generatorka można regulować elementami R2 C1. Im większe mają wartości tym wolniej kręcą się diody ;). Blok redukcji krótkich impulsów działa podobnie, z tym, że do regulacji służą R1 C2. Im większe wartości, tym większa bezwładność układu.

0 like voting
is closed
thanks
for your vote

Comments (6)

 1. q8ic:
  maj 08, 2007 at 11:25

  Pomysł ekstra ;]

 2. Prog:
  paź 27, 2007 at 10:34

  Postaram się zrealizować w wolnej chwili ten układzik. Chapeau bas !

 3. Bercik:
  lut 12, 2009 at 11:52

  Super pomysł!
  Mam zamiar zmontować taki układzik,
  Mógłbyś dodać zdjęcia płytki uniwersalnej od spodu, jak to jest połączone?

 4. Bartek:
  lut 12, 2009 at 11:40

  Obawiam się, że nie mam, a układ pracuje w takim miejscu, że dotrzeć tam się nie da ;). Samo połączenie niewiele powie, bo różnych płytek uniwersalnych jest cała masa.

 5. Noise:
  gru 02, 2015 at 02:39

  W końcu strona powróciła. Wpadłem na pomysł by dodać matową plexi. Do środka przycisk. A co by sie stało po zmniejszeniu ilości diod? Jak np. po 4 diodach zresetować układ by leciał od początku?

 6. Bartek:
  gru 02, 2015 at 09:40

  W takim wypadku wystarczy podłączyć wyjście 5 do wejścia RES(et) odłączając je od masy. Jeśli na wyjściu 5 pojawi się stan wysoki to spowoduje on zresetowanie licznika i zacznie liczyć od nowa.

 1. 1

Allowed tags: <b><i><br>


PODOBAŁO SIĘ?

PODOBAŁO SIĘ?


0 like voting
is closed
thanks
for your vote

PODZIEL SIĘ

PODZIEL SIĘ