Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

DREWNIANY DOMEK OGRODOWY - DACH I PODŁOGA

opublikowano: 14 lip 2014 wyświetleń: 32296 komentarzy: 2

#domek #ROD #ogród #drewno #altana #dach #papa

Drugi dzień budowy zapowiadał się równie słonecznie jak poprzedni. Prace rozpocząłem wczesnym ranem by w południe mieć kawałek dachu nad głową.

Układanie dachu

Deski na dach po przycięciu impregnowałem od razu na ziemi, aby potem nie chlapać impregnatem po sobie ;). Zacząłem naturalnie od wierzchołka dachu. Szczelinę pomiędzy deskami na szczycie dodatkowo zalepiłem silikonem. Deski przybijane na każdej krokwi po dwa gwoździe.

montaż dachu domku ogrodowego dach domku ogrodowego

Krokwie do górnej belki mocowane były dwustronnie za pomocą kątowników stalowych. Dodatkowo zrobiłem w nich nacięcie na 1cm głębokości tak aby obie deski stykały się płaskimi powierzchniami.

krokwie domku ogrodowego

Dach budowałem równomiernie, raz z jednej raz z drugiej strony, aby jego ciężar równo się rozkładał. W pojedynkę jest to dosyć czasochłonne zajęcie, zwłaszcza przy jednej drabinie. Do każdej deski trzeba wejść i zejść na drabinę dwukrotnie z każdej strony. Dosyć męczące, a słońce praży ;).

montaż dachu domku ogrodowego

Dobrze, że chociaż wiatr wiał, nawet chwilami dosyć mocno. Manewrowanie na wysokości 3m nad ziemią deskami o długości 2,5m na drabinie, która stoi na nieubitym miejscami gruncie dostarcza chwilami niemałych emocji, ale z dwojga złego lepsze takie chłodzenie niż żadne ;). Przybijając kolejne deski na dachu miałem już tą satysfakcję i poczucie, że to już nie są jakieś tam deski, tylko kawałek domku, w którym można się schować przed deszczem i słońcem. Uczucie fajne, polecam :).

W południe niestety musiałem zrobić chwilę przerwy, gdyż słońce nie dawało pracować. Około godziny 15 miałem już dach pokryty deskami.

budowa domku ogrodowego

Jako, że późniejsze wchodzenie na dach może być trudne, a sam dach może nie wytrzymać punktowego obciążenia po położeniu paru desek szczyt dachu pokryłem lepikiem na zimno (taka czarna "smoła") i papą uniwersalną, zostawiają jednak nieprzyklejone końcówki, tak aby potem wsunąć pod tą papę kolejną warstwę papy (na zakładkę).

Po ułożeniu reszty desek położyłem papę na kolejnych fragmentach dachu.

budowa domku ogrodowego

W tym momencie wiatr znacznie utrudniał pracę. Trzeba natychmiast po założeniu papy zabezpieczyć ją na krawędziach gwoździami, a najlepiej listewką. Inaczej zawinie się, w najlepszym przypadku nie targając się.

Podłoga

Podłoga w domku opierać się będzie na promieniście wychodzących ze środka kantówkach 7x7. W tym celu przygotowałem odpowiednie żebrowanie.

ożebrowanie podłogi w domku ogrodowym

Podłogę zrobiłem z płyty OSB 22mm, zabezpieczając ją dodatkowo impregnatem na krawędziach gdyby gdzieś tam pojawiła się woda. Wielkość domku to 250x250 cm a zatem tyle ile wynosi wymiar dwóch płyt OSB. Aby łatwiej się je montowało przeciąłem ją na dwie części.

podłoga z OSB

Przy płycie OSB i takim ułożeniu legarów nie zanotowaliśmy jakiegokolwiek wyginania się płyty, nawet pod wpływem 2 osób stojących w jednym miejscu. W przypadku desek sugerowałbym jednak ułożyć legary równolegle co około 50-60cm.

Jeszcze jedna rzecz, o której nie wspomniałem w poprzedniej części: deski od bloczków betonowych odizolowane są kawałkami papy aby drewno nie stało bezpośrednio na betonie.

16 like voting
is closed
thanks
for your vote

CZYTAJ DALEJ POZOSTAŁE CZĘŚCI TEGO ARTYKUŁU


TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ


Comments (2)

 1. luke:
  paź 13, 2022 at 09:43

  Nie robiłeś żadnego zabezpieczenia podłogi od spodu? Disperyt, siatka przeciw gryzoniom, folia ?

 2. Bartek:
  paź 14, 2022 at 09:10

  Nie. Jak dotąd trzyma się dobrze :)

 1. 1

Allowed tags: <b><i><br>