Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

CHOINKA W DOM, LAS W DOM

opublikowano: 17 gru 2014 wyświetleń: 3227 komentarzy: 1

#choinka #rafia #dekoracja #malowanie

Tym razem wpadłem na pomysł, aby zrobić choinkę w nieco innym niż zwykle stylu. W zasadzie wychodzi na to, że choinka jest tylko dodatkiem do.. domowej aranżacji leśnej ;).

Mieszkamy w dosyć małym mieszkaniu, zatem i nasza choinka (sztuczna) nie przekracza metra wysokości. Wpadłem jednak na pomysł aby wykonać aranżację leśną wokół choinki. Naturalnie jak to zazwyczaj bywa w moich projektach ;) nigdy wcześniej nie zajmowałem się dekorowaniem zatem, jak to mówi jeden z youtuberów.. Let's see what we can do.

Założenia

Założenia są proste. Instalacja ma stanąć na małej komodzie potocznie zwanej RTV-ką. Jej blat ma wymiary 120x30 cm. Jakby nie patrzyć nawet moją małą choinkę trudno na 30cm upchnąć. Powyginałem jednak gałęzie tak aby choinka tworzyła półkole patrząc od góry - jedna jej "płaska" strona będzie przylegać do ściany.

Obok ma się znaleźć druga, mniejsza choinkeczka. Pod choinkami będzie ściółka leśna. Całość musi leżeć w jakieś podstawce, która wytyczy granice lasu w pokoju ;).

Podstawka

Z poremontowych klamotów wygrzebałem kawałek płyty MDF na spód oraz listewki sosnowe na obramowanie podstawki. Przykręcone, rzecz jasna od spodu wkrętami.

budowa podstawy pod choinkę podstawa pod choinkę montaż

Na przód podstawki zastosowałem idealnie pasującą maskownicę od starych żaluzji drewnianych. Wiedziałem, że się kiedyś przydadzą ;). Tym razem złapana na klej do drewna.

podstawa pod choinkę podstawa pod choinkę

Wcześniej wspomniałem, że gałęzie choinki zostały wygięte w jedną stronę. Naruszyło to znacznie jej stabilność, zatem w wyznaczonym miejscu podstawki przykręciłem nowy stojak do choinki - zrobiony z odpadów drewnianych.

mocowanie choinki

Pień choinki

Początkowo pień choinki chciałem zrobić z kawałka prawdziwego pnia. Niestety nic ciekawego w markecie budowlanym nie znalazłem, a w lesie to ten pień niestety wilgotny, zarobaczony - a aranżacja miała być sucha. Przystąpiłem zatem do dziergania pnia z dostępnych pod ręką materiałów. Na początek "ogryzek" od papierowego ręcznika kuchennego.

tuba po papierze

So far so good. Pasuje idealnie na kantówkę, z której wykonałem stojak do choinki. Korę zrobiłem przyklejając do kartonowej tulejki paski dekoracyjnej Rafii naturalnej.

sztuczny pień choinki z papieru i rafii

Sama rafia naturalnie jest w kolorze białej słomy, więc po oklejeniu pnia pomalowałem ją akwarelami na mniej więcej brązowo.

sztuczny pień choinki z papieru i rafii

W międzyczasie znalazłem też papierową torbę, w której uszy były wykonane ze zwiniętego brązowego papieru. Wyglądały jak korzenie, zatem z kawałków tektury falistej (poremontowej :) ) wykonałem jeszcze dwa grubsze korzenie. Korzenie robiłem zawijając w otoczeniu kleju wikolowego kawałki tektury ucięte w trójkąt. Po zawinięciu, dodatkowo osmarowałem je klejem i skręciłem, pozostawiając do wyschnięcia. W jednym zrobiłem odnogę.

sztuczny korzeń z papieru

Poszarpany przy skręcaniu papier tylko dodaje realizmu i stwarza wrażenie odstającej kory. Korzenie po uformowaniu i pomalowaniu akwarelami wsunąłem pod kartonowy trzon pnia choinki. Przy malowaniu korzenia warto pobawić się trochę kolorami, w tym brązowym, czarnym, żółtym. W zagłębieniach można poszaleć trochę ciemniejszym odcieniem.

sztuczne korzenie choinki z papieru

Mniejsza choinka dodatkowa, była wbita w plastikową podstawkę imitującą drewno...tak... plastikowy odlew jaki jest to wiadomo. Okleiłem więc pieniek rafią i potraktowałem farbami.

oklejanie sztucznego pnia choinki sztuczny pień choinki z papieru i rafii

 

Mały, ucięty pień drzewa

Jako kolejny element dekoracyjny postanowiłem zrobić mały ucięty pieniek. Do jego budowy posłużyła mi tekturowa tulejka po taśmie malarskiej i kawałek tektury. Z tektury wyciąłem słoneczko które następnie wkleiłem w środek tulejki pozostawiając ze 3mm od krawędzi.

sztuczny pień z papieru sztuczny pień z papieru

Do klejenia użyłem kleju polimerowego. Ciągnie się dziadostwo, ale za to klei dosyć szybko różne materiały.

Przyszła pora na słoje, które powinny znaleźć się na górze pieńka. Do ich wykonania użyłem sznurka, który spiralnie wkleiłem na wieczko.

sztuczny pień słoje drewna ze sznurka sztuczny pień słoje drewna ze sznurka

Na boku oczywiście znany już patent ze sztuczną korą.

sztuczny pień z papieru i rafii oklejanie

Sznurek miał kolor żółty, aby go nieco złagodzić pomalowałem go akwarelami z użyciem białej, żółtej, brązowej i zielonej farby.

gotowy i pomalowany sztuczny pień z papieru, rafii i sznurka malowanie sztucznego pnia

 

Podłoże

Jako podłoże postanowiłem użyć piasku. Będąc w sklepie akwarystycznym zakupiłem 2kg drobnych kamyczków bazaltowych (koszt 5 zł). Początkowo myślałem, że będzie go za mało więc kupiłem jeszcze kamyczki ze strumienia. Przeprowadziłem też eksperyment z malowaniem na czarno piasku kwarcowego o frakcji T0 (pyłek poniżej 1mm średnicy). Da się i wychodzi z niego całkiem fajna, czysta ziemia :). Ja jednak nie zastosowałem piasku, tylko wspomniane kamyczki bazaltowe.

piasek żwir na podłoże

 

Final touch

Po usypaniu podłoża, umieściłem dodatki w postaci kamieni (otoczaków) zebranych kiedyś nad morzem. Strzelam, że takie z pola też by się nadały. Szyszki to standard w lesie iglastym. Pojawiły się też jakieś fragmenty uschniętego kwiatka (łodygi), który nie przetrwał suszy w mieszkaniu i wysechł :). Docelowo planowałem jeszcze umieścić suche mchy aby dopełnić formalności związanych z runem leśnym, jednak póki co nie znalazłem ich w okolicznych sklepach a ściąganie ich z Internetu kilka dni przed świętami to słaby pomysł.

Brakuje jeszcze grzybów i igieł sosny - ale to mam nadzieję uzupełnić w najbliższym czasie. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu warto puścić przez choinkę światło na podłoże, tak aby igły choinki tworzyły naturalne cienie rzucane na grunt przez słońce.

Jak wyszło, oceńcie sami. Mi osobiście bardzo się podoba a i zabawa w modelowanie natury też całkiem przednia :).

mała choinka wystrój leśny pod choinką szyszki

wystrój leśny pod choinką szyszki korzeń wystrój leśny pod choinką kamienie

wystrój leśny pod choinką szyszki sztuczny pień wystrój leśny pod choinką szyszki korzeń

wystrój leśny sztuczny jeż

 

Tato, daj mi cztery deski...

... będę robił taki wystrój u nas w pokoju.

Desek nie dałem, ale zasugerowałem aby K wykorzystał jakąś tackę. Oto efekty pracy moich dzieciaków ;)

choinka dzieci wystrój leśny pod choinką instalacja dzieci

Szyszka jest, kamyk jest, choinka jest. Wszystko się zgadza ;)

P.S. Jeż i wiewiórka zostały zakupione kiedyś na kiermaszu świątecznym.

0 like voting
is closed
thanks
for your vote

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ


Comments (1)

  1. Adam Kowalski:
    cze 22, 2015 at 12:03

    Wspaniały pomysł! Gratuluję wykonania!
    Z poważaniem,
    Adam

  1. 1

Allowed tags: <b><i><br>


PODOBAŁO SIĘ?

PODOBAŁO SIĘ?


0 like voting
is closed
thanks
for your vote

PODZIEL SIĘ

PODZIEL SIĘ