Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

[S00] BUDOWA DOMU - DZIAŁKA, PROJEKT, OGRODZENIE

opublikowano: 28 sie 2022 wyświetleń: 727 komentarzy: 0

#dom #budowadomu #projekt #sketchup

Drzewo jest, syn jest, czas zbudować sobie dom :). Działka zakupiona. Blisko do miasta, daleko od zgiełku. Bez kredytu, z bieżących funduszy. W 2022 tanio nie będzie, ale ruszamy! Własnymi siłami.

INSTAGRAM FIRST

Na wstępie informacja, że postęp prac można śledzić na moim koncie dom.sobierobie.onixarts na Instagramie. Tam wrzucam materiały w zasadzie codziennie. Posty na niniejszej stronie pojawiać się będą rzadziej, ale mogą zawierać dodatkowe treści.

dom.sobierobie.onixarts

 

SEZON 0?

Budowę podzieliłem na sezony, w których będę się starał zrealizować założony plan. Podział taki podyktowany jest finansowaniem z bieżących dochodów. No i dobrze by było się nie zaorać, bo budować zamierzam po pracy i w wolnych chwilach :).
W kolejnych postach rozwinę tematy z sezonu 0 - czyli zanim wbiłem pierwsza łopatę. Prace rozpoczęły się w drugiej połowie roku 2021.

  • Projekt
  • Ogarnięcie działki
  • Przygotowanie do budowy
  • Ogrodzenie działki

PROJEKT DOMU

Miał być parterowy domza150tysiecy od Łukasza Budowlańca. Potem nowoczesna stodoła z antresolą od Nowoczesna stodoła ze zbudujsamdom. Niestety Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzeni i układ tego domu na działce 25x60 nie szły ze sobą w parze.

Postanowiłem zatem samodzielnie opracować coś w stylu stodoły ale spełniającej nasze potrzeby. I tak 15 koncepcji później (każda koncepcja to inny projekt modelowany w Sketchupie przeze mnie) przy współpracy z panem Jackiem Strzeleckim, (Arcorp Jacek Strzelecki – Pracownia Architektoniczna) wyszła stodoła, choć ja na nią mówię bunkier. Pan Jacek zajął się oczywiście dostosowaniem mojej wizji do panujących warunków prawnych i przestrzennych oraz przygotował cały projekt.

Wąska działka zaowocowała niemal całkowitym brakiem okien od strony najbliższych działek sąsiedzkich. Pomieszczenia w środku zostały tak ułożone, aby te okna nie były konieczne (np. spiżarnia, garderoba, pom. techniczne). Za to na ogród będzie solidne okno. Od frontu na górze dwa bliźniacze pokoje ze wspólnym balkonem. Antresola z widokiem na mały salonik od strony ogrodu. Odkąd zobaczyłem antresolę w projekcie nowoczesnej stodoły, żaden inny projekt już do mnie nie przemawiał :).

Poniższe rendery prezentują prawie ostateczną wersję i zostały umieszczone za zgodą pana Jacka Strzeleckiego.

Nowoczesna stodoła

minimalistyczna nowoczesna stodoła

Dom z zasady miał być możliwie prosty w budowie — tak abym mógł możliwie dużo zrobić we własnym zakresie, zatem cała zabudowa oparta na prostokącie. Rozmieszczenie okien dopasowałem tak, aby słońce o różnych porach roku oraz godzinach rozświetlało salon z antresolą. Taras ustawiony jest na północny-wschód, więc będzie można spokojnie siedzieć w cieniu już w okolicach południa. Nie widzi mi się taras od strony zachodniej. Wiem co oznacza balkon od strony zachodniej w bloku mieszkalnym, więc podziękowałem za taką zabawę ;).

W pomieszczeniach typu garderoba, pom. techniczne, spiżarnia zrezygnowałem z okien, bo imo są tam zbędne i zabierają tylko cenne miejsce. A jeśli chodzi o miejsce, to dom ma po obrysie około 100 m2. Stwierdziłem również, że nie ma większego sensu robić dużych okien w sypialni. Wiele projektów ma w nich wielkie okna z drzwiami na taras, ale ja planuję w tym pomieszczeniu tylko spać. A do tego lepszy nadaje się raczej półmrok.

Poniżej zrzut projektu parteru w Sketchup.

Rozmieszczenie pomieszczeń na parterze

Wejście znajduje się w lewym górnym rogu. Przez cały dom ciągnie się od niego korytarz aż do salonu. Można pomyśleć, że strata miejsca. Ale długi korytarz to jedna z rzeczy w domach, która mi się podoba, a więc jest ;). W korytarzu pojawiły się dwie wnęki na dwie ukryte szafy. Drzwi wejściowe są przesunięte względem korytarza, więc po otwarciu drzwi nie widać od razu całego domu a jedynie ścianę, za którą znajduje się pom. techniczne. Korytarz za to kończy się z lewej strony pionowymi oknami, które w zimowe popołudnia powinny malowniczo oświetlać całą podłogę korytarza nisko znajdującym się słońcem.

Po lewej na dole garderoba + sypialnia. Tutaj tylko jedno okno, żeby ocenić po przebudzeniu czy już dzień czy jeszcze noc :). Obok pokoik dla 1 osoby i dalej salon z wyjściem na ogród. Salon nie ma sufitu, więc pomimo niezbyt wielkiego metrażu jego kubatura robi się całkiem spora. Po drugiej stronie salonu otwarta kuchnia, ale przewidziana możliwość jej zabudowania, gdyby okazało się, że nam to przeszkadza. Obok kuchni spiżarnia, łazienka z wanną i prysznicem walk-in na całą jej szerokość.

Z salonu można także wejść na piętro schodami ażurowymi — które w teorii nie będą przytłaczać pomieszczenia. W jednym z wcześniejszych projektów schody były umieszczone w klatce schodowej, ale uznałem, że to zbędne marnotrawstwo i wylądowały w salonie. Pod nimi zapewne znajdzie się coś ciekawego, na czym można zawiesić oko.

Na piętrze znajduje się antresola otwarta na salon i z widokiem na ogród za sprawą dużego okna. Antresola z obu stron dachu rozświetlona jest oknami połaciowymi. Po lewej stronie znajdują się dwa bliźniacze pokoje ze wspólnym balkono-tarasem, wc, oraz dodatkowy pokoik z widokiem na ogród nad kuchnią, który prawdopodobnie będzie miał szyby zamiast klasycznych ścian.

Rozmieszczenie pomieszczeń na piętrze z antresolą

Zabudowa góry przewidziana jest typu lekkiego (czyli gips-karton) a więc będzie wykonana dopiero po stanie zamkniętym. Chodziło z jednej strony o rozłożenie kosztów budowy na dłuższy czas, ale też i o możliwość ewentualnej łatwiejszej przebudowy gdy zajdzie taka potrzeba.

Nie, nie ma tutaj dwóch i więcej łazienek. Uważam to za zbędny wydatek. Z obserwacji widzę, że w wielu domach i tak korzysta się tylko z jednej, bo ta druga to jest "dla gości" i stoi zazwyczaj nieogrzewana ;). 

 

1 like voting
is closed
thanks
for your vote

CZYTAJ DALEJ POZOSTAŁE CZĘŚCI TEGO ARTYKUŁU


Comments (0)


Allowed tags: <b><i><br>


PODOBAŁO SIĘ?

PODOBAŁO SIĘ?


1 like voting
is closed
thanks
for your vote

PODZIEL SIĘ

PODZIEL SIĘ