Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

DARIA - CZYM JEST?

opublikowano: 21 paź 2018 wyświetleń: 1321 komentarzy: 0

#DARIA #dariahomesystem

Krótki wstęp do mojego projektu inteligentnego mieszkania.

Czym jest DARIA?

DARIA to robocza nazwa asystenta domowego, nad którym pracuję. Asystent ten w założeniu potrafi sterować niemal wszystkimi urządzeniami w mieszkaniu/domu i nie tylko. Pozyskuje wiedzę z różnych źródeł i potrafi ją wykorzystać do realizacji celów. Pomaga zautomatyzować powtarzalne domowe sytuacje. Zabezpiecza. Pomaga a nie przeszkadza domownikom! To system jest dla nas a nie odwrotnie.

Dlaczego DARIA?

Nie ukrywam, że wszelkie tego typu systemy, spotykane najczęściej w filmach SF, robią na mnie duże wrażenie. Może nawet nie tyle wrażenie, co dają inspirację i kopa do poszukiwań  ciekawych rozwiązań.

Dlaczego kobiece imię? Chyba największy wpływ miały na to takie postacie jak Red Queen (Resident Evil) czy Ava (Ex Machina), a samo imię powstało przez drobną modyfikację Inicjatywy DHARMA (serial LOST). Spodobał mi się klimat na tyle, że jego fragmenty postanowiłem wdrożyć w życie :].

D.A.R.I.A

Oczywiście czymże jest nazwa bez kryjącej się pod nią ukrytą treścią. 3 tęgie umysły myślały nad tym parę godzin i wymyśliły kilka przymiotników opisujących to, czym jest DARIA. Bardzo ważny punkt! Fun musi być ;].

Discreet Artificial Residential Intelligent Assistant — czyli po naszemu Dyskretny Sztuczny Domowy Inteligentny Asystent. No i gitara.

W zasadzie pozostaje wyjaśnić przymiotnik dyskretny. Jedno z założeń systemu jest takie, aby nie wymagał od domowników więcej zachodu do obsługi mieszkania niż gdyby go nie było. Stąd ma on działać transparentnie, być niemal niewidoczny.

Po co to komu?

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, to odpowiedź dotrze do Ciebie prawdopodobnie za kilkanaście lat ;]. Obecnie wiele systemów automatyki domowej i inteligentnych asystentów atakuje ludzi z każdej strony. Trudno się na cokolwiek zdecydować. Wiele osób mimo dużego wyboru nadal stawia jednak na tradycyjne rozwiązania.

Bywa, że ludzie podejrzanie się uśmiechają na informacje o automatyce i inteligentnym domu. Ja wtedy zadaję pytanie:

- Nosisz w kieszeni całą wiedzę świata, w ciągu sekundy jesteś w stanie porozmawiać z osobą na drugim końcu świata, a w domu światło zapalasz… przyciskiem na ścianie? Chyba, coś poszło nie tak w rozwoju techniki ;).

Ja stawiam raczej na rozwiązania otwarte, dające dużo możliwości a przy okazji relatywnie proste. Wizja inteligentnego domu przyświeca mi od wielu lat. Wreszcie, mając nieco wiedzy z zakresu elektroniki, programowania, majsterkowania i duuużo czasu mogę spróbować stworzyć wielopłaszczyznowy projekt.

 

3 like voting
is closed
thanks
for your vote

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ


Comments (0)


Allowed tags: <b><i><br>


PODOBAŁO SIĘ?

PODOBAŁO SIĘ?


3 like voting
is closed
thanks
for your vote

PODZIEL SIĘ

PODZIEL SIĘ