Napisz do mnie

Wyślij prywatną wiadomość

BIO-REACTOR TYNKUJEMY

opublikowano: 19 gru 2005 wyświetleń: 2691 komentarzy: 0

#pc #moding #szpachla

Pomimo studiów na wyjeździe zdarzyło się parę razy zawitać w domu, m.in. w celu modowania ;).

No więc ruszamy

Najpierw postawnowiłem zrobić otwór wyjściowy na świat dla wszelakiej maści kabli. Jako, że wszystkie wyrzynarki będące w moim posiadaniu się po prostu skończyły (chińska tandeta) użyłem metody niezbyt prefesjonalnej aczkolwiek skutecznej.

615.jpg 614.jpg

Podczas testów systemu chłodzenia okazało się iż rozwiązanie, które ładnie wyglądało w teorii nie do końca chce dobrze działać w praktyce. Postanowiłem zatem zrezygnować z tylnego napowietrzania budy 2 wiatrakami na rzecz jednego dużego wiatraka wyciągającego powietrze górą. Z tego też powodu musiałem w przedniej części obudowy wyciachać otwory wentylacyjne, przez które powietrze mogłoby się dostawać do środka obudowy. Oczywiście... brak wyrzynarki ;).

613.jpg 612.jpg

Otwory o dziwnym modernistycznym raczej kształcie wypiłowałem brzeszczotem, pilnikami i szlifierką prostą. W głebi otworu zostanie wstawiona siatka pochodząca z recyclingu głośników magnetofonowych.

611.jpg

W środek, tuż za oknami będzie znajdować się nie do końca sprecyzowany jeszcze element wytroju wnętrza - tak to nazwę . Będzie on znajdował się na podwyższeniu zrobionym z metalowej blachy dziurkowanej (dostałem jako freeware w skupie złomu). Blacha ta przedstawiona na pierwszym zdjeciu w trochę komiczny sposób będzie zamocowana do wewnętrznych ścian obudowy na uchwytach zrobionych z plexi wygiętych nad płomieniem gazówki.

633.jpg 69.jpg

W międzyczasie próbowałem też stworzyć jednokanałowy montowany na kablu od wiatraka regulator obrotów ze wskaźnikiem temperatury/obrotów. Zbudowałem kilka prototypów gdzie czujnik oparty był na zwykłych diodach półprzewodnikowych 4148, jednak okazało się, że po wzmocnieniu ich dryftów temperaturowych (-2,3mV/K) 100 krotnie na wzmacniaczu operacyjnym TL072 sam wzmacniacz miał większe dryfty przeciwne do diod. Wynik był taki, że przy wzroście temperatury wiatrak przyspieszał po czym zaczynał zwalniać ;).

68.jpg

Szpachlowanie

Kolejna wizyta w domu skończyła się akcją szpachla. Pozbyłem się szczelin pomiędzy deskami za pomocą aluminiowej szpachli, firmy NOVOL.

67.jpg

Szpachlowanie to nie było zbyt dokładne gdyż calość i tak zostanie pokryta włóknem szklanym. Gdy buda sobie schła na balkonie zająłem się obróbką oprawek okiennych. Początkowo miały one być zrobione w formie kołnierzy (takich do łączenia rur metalowych). Jednak zrezygnowałem z kilku powodów... i po 30 minutach piłowania poprzednich wersji odzyskałem z kołnierzowych modeli same końcówki, które bedą sie prezentować mniej wiecej tak.

66.jpg 65.jpg

Włókno szklane

Dzień później, zabralem się za oklejanie budy włóknem szklanym. Niestety skończyły się wszystkie kawalki pochodzące z małego zestawu reperacyjnego do samochodu i prócz standardowego włókna szklanego użyłem też maty szklanej, której kilka metrów znalazłem gdzieś w piwnicy. Teraz wiem, że to był zły pomysł.

64.jpg 63.jpg

Na drugim zdjęciu widać tę matę... Ma ona strukturę bardziej ziarnistą przez co jest dużo twardsza niż włókno na pierwszym zdjęciu. Wynikły z tego oczywiście same problemy.

Coś poszło nie tak?

Dwa miesiące później... w okresie świątecznym zszedłem do piwnicy co by oszacować straty spowodowane użyciem złej maty... Okazało się, że w paru miejscach mata sie odkleiła od powierzchni tworząc białe miękkie wybrzuszenia.. Oczywiście trzeba było je wyciąć. Potem zostaną one zaszpachlowane. Poniżej zdjęcie z usuwania nadplanowych kawałków włókna z otworów, oraz cała buda w aktualnym stanie.

62.jpg 61.jpg

To na razie tyle.. Zastanawiam się nad tym wielkim wiatrakiem na górze, gdyż każde rozwiązanie rodzi nowe problemy. Myślałem nad umieszczeniem na dachu budy zasilacza z 14cm wiatrakiem, który by sobie z pewnością poradził z wyciąganiem powietrza jednak powstaje kolejny problem: co zrobić z kablami wchodzącymi do budy, gdyż z założenia caly komputer (mobo) miał być wysuwany z obudowy... :|

0 like voting
is closed
thanks
for your vote

CZYTAJ DALEJ POZOSTAŁE CZĘŚCI TEGO ARTYKUŁU


Comments (0)


Allowed tags: <b><i><br>